A bonsai trtnete
2007.06.20. 11:15
Ez a trtnet lerja teljesen a bonsai-ok eredett, s mit is jelent tulajdonkppen a bonsai sz? Ebbl minden kiderl, olvasd figyelemmel!
A bonsai - az let, termszetszeretet jelkpe
A bonsai sz jelentse: a bon lapos ednyt, a sai ft, nvnyt jelent. A bonsai trtnetrl rsos dokumentci nem maradt fent a keleti kultrkban, gy csak a szjhagyomnyokra hivatkozva s a korok trsadalma, vallsa ad alapot arra, hogy viszonylag megismerjk a trpefa eredett s mtoszt. Trtnelmi lersokbl tudjuk, hogy az ednyben nevelt nvnyek shazja Kna, ezrt a knai kertkultrk s kertszetek ltal elmondottak alapjul vve ismerhetjk meg a bonsai mvszett. Eredete a 6-10. szzadra tehet. Az ednyben nevelt nvnyek, fk Kna szaki rszn pensai, dli rsz punsai nevet kaptk, ami ?fa tj nlkl?-t jelent. Ksbb terjedt el egy j sz a penjing, ami a fa, fld, k s a vz mvszi brzolst jelenti. A X-XI. szzadban terjedt el a trpefk mvszete Japnban, melyet knai szerzetesek vittek be. A kt knai rsjegy a ?bon s a sai? egyestsvel jtt ltre egy j sz a bonszj, amivel nemcsak az ednyben nevelt ft jellik, hanem a miniatr nvny sajtos alaktsi s gondozsi mdszert. A miniatr fk kultuszt Eurpba a japnok hoztk e 1878-ban a Prizsi Vilgkilltsra. Itt csodlkozott r elszr Eurpa az egzotikus nvnykultrra. Magyarorszgon az 1980-as vek elejn terjedt el , melynek npszersge llandan n.
A bonsai mindenekeltt a fa jrafelfedezse, a f mint dsztelem termszetesen, s gyakran az els kapcsolat a bonsaitermeszt s a fcska kztt. A bonsai let, jfajta termszetszemllet. Egyszer kikapcsoldsbl igazi filozfiv alakult, az ember s a termszet harmnijnak szimblumv. Innen ered az a szinte vallsos tisztelet, amellyel a japnok a bonsait vezik, s ez vszzadokon t meg nem szakad, szentt vl hagyomnyuk. Mvszeti trgy, filozfia, a bonsainevels egyre kisebb fk nyersig finomodott. A japn bonsaiok legnagyobb magassga 40-50 cm.
Eredetileg a ft mindig a termszetbl emeltk ki, nagy gondossggal, s hozzszoktattk a cserpben tartshoz, ami kezdettl fogva termszetes jelleget s bizonyos kort biztostott. Ez a kiemels Japnban ma mr tilos. A faiskolk, a kertszek nevelik a specilisan bonsainak sznt fkat.
A bonsaibart a kis fa fldmennyisgnek korltozsval, folyamatos s megfelel polsval neveli nvnyt s az harmonikusan s termszetesen fejldik. A bonsaival val foglalkozs sorn lassan megtanulja az ember ms szemmel nzni a termszetet, a fkat, a nvnyeket, a tjat. Olyan jelensgek harmnijra, szpsgre figyel fel, amelyek mellett eddig rzketlenl ment el.
Egy bonsai ktsgtelenl megkapan pldzza Buddha tanainak lnyegt s titkt. Amikor tantvnyai a vgs, legmagasabb valsg fell krdeztk Buddha sztlanul egy virgra mutatott. Japnba a bonsai mint alkotmvszet a mvelt, magas kultrj nprtegek krben rvid id alatt nagyon kedvelt lett, s fokozatosan kialakultak a mai bonsaiirnyzatok. Az alkotsban a termszet a tantmester, s az ember az htattal figyel dik. Ebben a megkzeltsben az ember ? a nyugati szemllettel ellenttben - nem a termszet ura, hanem a termszet rsze.
A fa fajttl, a nevelsi mdszertl s nem utolssorban a gondossgtl fgg a nvekeds teme. 8-10 vig lnek cserpben a lgyszrak, a gymlcsfk 25-30 vig. Egyes borkk s fenyk tbb kertszgenercit tllve, 250-300 vig tenysznek. A bonsaiok mret szerinti csoportostsa a kvetkez: mame (mini) 5-15 cm, ko (kis) 16-29 cm, chui (kzepes), 30-60 cm, dai (nagy) 60-90 cm magassg.
Bonsaiknt nem a genetikn alapul nemestssel vagy vegyszeres kezelssel trpe nvekedsv alaktott nvnyfajokat s fajtkat nevelnk, hanem tbbsgkben nlunk is a szabadban elfordul, shonos fa- s cserjeflket, melyeknl az apr termetet megfelel fizikai eljrsokkal alaktjuk ki s tartjuk fenn. Teht ha egy bonsaifcskt az ednybl kiemelve tpds talajba a szabadba ltetnk, rohamos fejldsnek indul, s ugyanolyan hatalmas fv nvekszik, mint erdbli rokonai.
|